Sivu 1/1
Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 30 Syys 2011, 18:14
Kirjoittaja ADdoctor
Mikähän siinä taas on kun päivitys 3.0.7-PLI uusimpaan versioon ei onnistu. Sitä varten imuiroidussa paketissa on tiedostot: docs, install jne. Ne kun siirtää juurihalkemistoon niin pääsee vain ilmoitukseen, että nimeä install uudelleen jne. Suoraa installiin ei selaimella pääse. Yritin etsiä päivityksen täydellisempää ohjetta kielellä kuin kielellä, mutta eipä tietenkään paljosta tavarasta löydy.
Kun tiedostot siirretään juurihakemistoon, niin ylikirjoitetaanko entiset vai ei? Korvataanko finnish 3_0_9_1 päivityksen fi-tiedostolla aikaisempi? Entä styles tiedostot?
Et sit tuntee itsensä simppeiksi...

Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 30 Syys 2011, 19:10
Kirjoittaja Anteli
En oo nyt ihan varma ymmärsinkö oikein, mutta kai sä oot menny
http://www.esimerkki.com/phpBB3/install etkä
http://www.esimerkki.com? Siellä
http://www.esimerkki.com/phpBB3/install sitten pitää valita se
Update kohta. En oo tästäkään varma, mutta muistelisin että ei tarvi muuta kuin se INSTALL kansio ladata sinne.
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 30 Syys 2011, 19:24
Kirjoittaja Peetra
Anteli kirjoitti:En oo tästäkään varma, mutta muistelisin että ei tarvi muuta kuin se INSTALL kansio ladata sinne.
On se sillä lailla, install-kansioon siitä.

Sitten sitä pitää antaa sen ladata, jauhaahieman siellä /install/ kansiossa ja sit seurata suomenkielisiä ohjeita uusien filujen käyttöönotossa. Kannattaa laittaa uusin kielitiedostoversio ennen kun päivittää, jospa se Lurttinen ois vielä entisestään parantanut niitä ohjeita.

Jos on kielitoedostot paikollaan ja silti saa enkkua, niin yläoike kulma pitäisi näyttää alasvetolaatikkoa, josta voi vaihtaa kieltä.
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 01 Loka 2011, 00:02
Kirjoittaja ADdoctor
Täällä simppeli taas.

Kyllä mä yritin mennä kumpaankin Antelin selittämään osoitteeseen. On vain kirjoitettava tuo /phpbb3 koska se on sennimisessä alakansiossa, ei saitin nimellä. Nyt mulla on asennettuna myös päivityksen 3.0.7-PLI - 3.0.9 docs juurihakemistoon, viimeksi muistaakseni ylikirjoittaen. Installiin en pääse selaimella vaan huomautukseen sen nimen muuttamisesta. Miten sinne sitten pääsis?
Osoiteselvennystä teille: Foorumin osoite on
http://munsivut.net/phpbb3
Olisko se Install tiedosto riittänyt? Ohje sanoo, että kaikki päivityksen tiedostot. Onko finnish 3.0.9.1 uusin suomenkielen paketti? Kun Installin nimi on nyt muutettu, niin foorumi toimii onneksi normaalisti entiseen tapaan 3.0.7-PLInä.
Kun nyt pääsis jyvälle...kiitollinen avusta.
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 01 Loka 2011, 01:02
Kirjoittaja Peetra
oisikkohan sä jotenkin saanut väärän paketin sieltä phpbb.comista

Eli käytä
TÄMÄ phpbb-update-paketti.
Joo, kyllä se 3.0.9.1 kuulostaa oikein hyvältä kielipakettiversiolta.
/doc/ kansiota ei sinänsä tarviste, mutta se sisältää tiedon siitä mikä fooumiversio sulla on filuissa.
Sitten update-osoite on
http://munsivut.net/phpbb3/install
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 01 Loka 2011, 15:27
Kirjoittaja ADdoctor
Taas ikuisesti kiitollinen.

Kokeillaan ja raportoidaan. Saa nähdä onko nyt parempi tulos, kun tuohon tapaan olin jo toiminut ja tiedostokin päällisinpuolin näytti samalta. Pidä peukkua!
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 01 Loka 2011, 17:46
Kirjoittaja Peetra
Voi siinä joskus käydä niinkin että tiedostot menee rikki kun hakee, purkaa tai uppaa, joten aina uusi tuore paketti kun juoksee samaan seinään.

Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 02 Loka 2011, 14:05
Kirjoittaja ADdoctor
Jeps, niin siinä vaan käy, että sama juttu.

Osoite
http://munsivut.net/phpbb3/install ei yhdistä mihinkään. Selaimella sivustolle mentäessä on lappu, että poista tai nimeä install uudelleen.
On se install-tiedosto siellä, mutta selaimella se ei aukea.
Syntyy ajatus: Mitä jos foorumi onkin jo päivittynyt uudempaan, vaikka yleisissä asetuksissa lukeekin edelleen vanha versio?! Mistä yksityiskohdasta voisi katsoa eli tietää, onko se päivittynyt? Voiko se päivittyä, vaikka ei käykään missään install-tiedostossa? Mitään muuta en tähän hätään osaa keksiä.
LISÄYS:
Mutta nyt taisi kirkastua! Vika on yhtä simppeli kuin tämän kirjoittajakin: sivuston nimi onkin siellä kirjoitettu phpBB3 eikä phpbb3. Oma moka, olishan pitänyt arvata
Ja juu, nyt se on päivitetty. Menen pyyhkimään hikeä. Kokeillen ei tuntunut ainakaan nopeammalta kuin entinen, mutta ehkä se virkistyy vielä.
Re: Päivitys ei onnistu
Lähetetty: 02 Loka 2011, 14:48
Kirjoittaja Peetra
3.0.7 jälkeen ei ole tullut mitään uutta, joka nopeuttaisi foorumi-tomintoa, se radikaalin muutos, missä juotettiin Bertie Bearille kovaa superjuomaa on tullut jo aiemmin.
Onneksi olkoon päivityksestä! =)