Sivu 1/4

Olympuksen isoimmat uudistukset

Lähetetty: 17 Elo 2006, 16:50
Kirjoittaja Anubis
Kun en laiskana miehenä jaksa lukea phpBB:n sivuilta, niin ajattelin laittaa pystyyn keskustelun uusista ominaisuuksista.

Joko Olympuksessa pystyy saamaan selville nimimerkin ip:n, jos hän ei ole vielä kirjoittanut viestiäkään? Entä mitkä SMF:n ominaisuudet on Olympuksessa ja mitkä puuttuu? Vielä kun käytän omalla foorumillani phpBB 2.0.21 ja kavereilla SMF, niin kateellisena ollaan vielä. :p

Pystyykö Olympuksessa yhdistää aiheita? Onko logi mitä moderaattorit tekee?

Re: Olympuksen isoimmat uudistukset

Lähetetty: 17 Elo 2006, 17:22
Kirjoittaja Lurttinen
Anubis kirjoitti:Kun en laiskana miehenä jaksa lukea phpBB:n sivuilta, niin ajattelin laittaa pystyyn keskustelun uusista ominaisuuksista.
http://www.phpbbsuomi.com/phpBB3
Kurki tonne jos et oo vielä nähnyt...
Joko Olympuksessa pystyy saamaan selville nimimerkin ip:n, jos hän ei ole vielä kirjoittanut viestiäkään?

Kyllä, IP osoite tallentuu rekisteröityessä ja ylläpito näkee myös vierailijoiden IP:n
WHOIS: kysely löytyy siitä viereisestä nappulasta. Mikä on ihan kiva ominaisuus.
Pystyykö Olympuksessa yhdistää aiheita?
Onko logi mitä moderaattorit tekee?
Kyllä, ja kyllä
Logitiedot löytyy ylläpitäjää myöten.

Re: Olympuksen isoimmat uudistukset

Lähetetty: 17 Elo 2006, 21:18
Kirjoittaja mrl586
Lurttinen kirjoitti:ylläpito näkee myös vierailijoiden IP:n
Eikös toiminto löydy jo phpBB:n versiosta 2.0.x?

Re: Olympuksen isoimmat uudistukset

Lähetetty: 17 Elo 2006, 21:27
Kirjoittaja Lurttinen
mrl586 kirjoitti:
Lurttinen kirjoitti:ylläpito näkee myös vierailijoiden IP:n
Eikös toiminto löydy jo phpBB:n versiosta 2.0.x?
Kyllä,
Mutta vain admin paneelin listassa.

Olympus näyttää nuo tiedot suoraan paikallaolijoiden listassa ja taitaa olla (en ole varma) Asetuksella saatavilla Moderaattoreillekin.
Sitä tarkoitin.

Lähetetty: 22 Elo 2006, 20:28
Kirjoittaja Anubis
Onko olympuksessa sitä, että jos lainattavassa tekstissä on jo quote, ja painaa quote, niin se osaa ottaa vian sen kirjoituksen tekstit ja ei tule sellaisia hirveitä quotehirviöitä?

Lähetetty: 22 Elo 2006, 20:48
Kirjoittaja Lurttinen
Nimeltään "Nested quotes"
Hallintapaneelissa voi määritellä kuinka monta quotea saa laitettua viestiinsä.
IMO, yksi parhaimmista Olympuksen uudistuksista...

Lähetetty: 26 Elo 2006, 23:00
Kirjoittaja Anubis
Lurttinen kirjoitti:Nimeltään "Nested quotes"
Hallintapaneelissa voi määritellä kuinka monta quotea saa laitettua viestiinsä.
IMO, yksi parhaimmista Olympuksen uudistuksista...
Lainauksesta sen verran, osaako se karsia BBcodet pois lainauksista? Joskus ärsyttää kun iso kuva on monissa lainauksissa ja se on hostattu kaiken lisäksi imagehackuksissa ja kaikkihan tietää kuin hidas se on.

Lähetetty: 26 Elo 2006, 23:22
Kirjoittaja Lurttinen
Sitä en tiedä poistaako, kun ei ole ollut tarvetta.

Mutta asetuksista löytyy tämmöset

Max image width per post:
Maximum width of an image/flash file in postings. Set to 0 for unlimited size.

Max image height per post:
Maximum height of an image/flash file in postings. Set to 0 for unlimited size.
Täytyys kokeilla toimiiko toi linkitettyihin kuviin?

EDIT:, juu...

Tulee viestiä lähettäessä punaisella varoitus
Kuvat voivat olla vain 100 pikseliä leveät.
Riippuen siitä, mitä on antanut maksimi leveydeksi.

Muahahaa! Täähän on kätevä
Käy kurkkaamassa täällä, kuinka Olympus toimii

Lähetetty: 30 Elo 2006, 20:37
Kirjoittaja Therier
Mietin että jos hankkis olympos foorumin, niin pitäisikö se aloittaa tyhjältä pöydältä? Sinne ei pystyisi siirtämään vaikka 2.0.19:n viestejä ja muita roskia?

Lähetetty: 30 Elo 2006, 21:19
Kirjoittaja Lurttinen
Olympus on vasta Beta testauksessa ja siihen ei ole konvertteriä julkisessa levityksessä, joten et pysty vielä siirtämään omaa foorumiasi sen päälle.

Silloinkin, kun se julkaistaan. Tietokannan muutosten täytyy vastata viimeisintä käytössä olevaa phpBB versiota.
Eli tuskin pääset suoraan .19 versiosta Olympukseen, koska siinä on (musitaakseni) tullut jotain pieniä muutoksia sen jälkeen.

Samaten tota beta foorumia ei kananta ajaa varsinaisena foorumina, vaan käyttää phpBB2 versiota olympuksen julkaisuun asti.
Beta versiosta ei ole tulossa päivitystä lopulliseen versioon, samaten kuin beta -> beta päivityksiä ei kannata odottaa. Pahimmassa tapauksessa joudut poistamaan kaikki kertyneet viestit, jos meinaat todella aloittaa olympuksen käytön jo nyt.

Kannattaa pitää se phpBB2 vielä hetken. Samaten, jos MOD muokkaa vakioon phpBB:hen kuuluvia tauluja. Voi odottaa ongelmia sillä konvertteri 2->3 ei ota huomioon käyttäjän tekemiä muutoksia tietokannassa, vaan olettaa sen olevan alkuperäinen.
Parille MODille saattaa tulla päivitys jo konvertteriin, mutta en laskisi vielä sen varaan.

Lähetetty: 30 Elo 2006, 21:42
Kirjoittaja mrl586
Lurttinen kirjoitti:Parille MODille saattaa tulla päivitys jo konvertteriin, mutta en laskisi vielä sen varaan.
Mitkä MODit ovat kyseessä?

Lähetetty: 31 Elo 2006, 00:36
Kirjoittaja Therier
Onko hajuakaan millon saadaan ensimmäinen virallinen versio käsiimme?

Lähetetty: 31 Elo 2006, 00:42
Kirjoittaja Lurttinen
On,

Sitten, kun se on valmis. ;)

Lähetetty: 31 Elo 2006, 01:13
Kirjoittaja Lurttinen
mrl586 kirjoitti:
Lurttinen kirjoitti:Parille MODille saattaa tulla päivitys jo konvertteriin, mutta en laskisi vielä sen varaan.
Mitkä MODit ovat kyseessä?
Synttäri ja attach MOD

Viimekädessä se riippuu siitä, kuinka helppo se on konvertoida ja onko sille vastaavaa toimintoa Olympuksessa.
Noiden kahden kehittäjät ovat kumpikin phpBB teamin jäseniä...

Mutta niiden varaan ei pidä missään nimessä laskea. Viimekädessä sen MODin päivittäminen on kiinni sen MODin tekijästä.

Lähetetty: 03 Syys 2006, 17:20
Kirjoittaja Anubis
Entä onko mitään rajoitusta lainatun ja kirjoitetun tekstin suhteelle? Omalla foorumilla on ongelma, kun pari sivua pitkä teksti lainataan vain sanoakseen samaa mieltä.