Sivu 1/1

Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 07 Loka 2008, 11:10
Kirjoittaja Tiuku
Eli avasin vasta äskettäin ekan foorumini ja tietty ilmasen. Nyt mietityttää, et onko maksullinen kuitenkin sit hintansa veronen, eli voiko ja kannattaako ilmanen vaihtaa maksulliseen? Jos vaihto onnistuu niin, kuinka? Siirtyykö viestit ja käyttäjät mukana vai mitä? Vai olenko nyt jumissa tuossa ilmasessa versiossa.. Mitä muuta eroa on ilmasella ja maksullisella, kun tuo mainospuoli?

Re: Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 07 Loka 2008, 13:39
Kirjoittaja Tomi L
Tiuku kirjoitti:Eli avasin vasta äskettäin ekan foorumini ja tietty ilmasen. Nyt mietityttää, et onko maksullinen kuitenkin sit hintansa veronen, eli voiko ja kannattaako ilmanen vaihtaa maksulliseen? Jos vaihto onnistuu niin, kuinka? Siirtyykö viestit ja käyttäjät mukana vai mitä? Vai olenko nyt jumissa tuossa ilmasessa versiossa.. Mitä muuta eroa on ilmasella ja maksullisella, kun tuo mainospuoli?
Ilmais versioiden koodia ei pääse muokkaamaan. Siinä on musta isoin ero..

Sit hymiöitä/kuvia saa laittaa foorumille niin kuin haluaa.

Pystyy asentamaan halumiaan modeja jne.

Re: Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 07 Loka 2008, 16:51
Kirjoittaja Tiuku
Kuinkas mä pääsisin vaihtaan mun foorumin sellaseen maksulliseen? Et häviääkö ne käyttäjät ja viestit vai onnistuuko siirtyminen sujuvasti jollain pikku käyttökatkoksella?

Niin ja tietysti olis kiva tietää mitä sellainen maksullinen foorumi maksaa? Noin niinku vuosi tasolla eimerkiks.

Re: Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 08 Loka 2008, 13:23
Kirjoittaja Tomi L
Tiuku kirjoitti:Kuinkas mä pääsisin vaihtaan mun foorumin sellaseen maksulliseen? Et häviääkö ne käyttäjät ja viestit vai onnistuuko siirtyminen sujuvasti jollain pikku käyttökatkoksella?

Niin ja tietysti olis kiva tietää mitä sellainen maksullinen foorumi maksaa? Noin niinku vuosi tasolla eimerkiks.
En tiedä miten tuo vaihto onnistus, mut sivut makso mulle 45 €/vuosi.

Re: Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 08 Loka 2008, 22:25
Kirjoittaja Admin
Tästä on ollu aika paljon juttua, haulla löytyy tavaraa. http://www.phpbbsuomi.com/search.php?ke ... ubmit=Etsi

Re: Vaihto ilmasesta maksulliseen?

Lähetetty: 10 Loka 2008, 11:48
Kirjoittaja Peetra
Tarttet tietokantapaikka, domain ja sivutilaa. .com-Domaini irtoaa kympillä. Sivutilasta ja tietokannasta saa pulitta tavallaan mielensä mukaan. Toi 45€/vuositaso kuulostaa jo tosi edulliselta. Ei sen puolen, äitini maksaa 12€ vuodessa sen paikasta, mutta sillä rahalla ei saa kyllä niin paljon tilaa että pärjäisi.

Niin, ja onhan mulla käytössä ilmainen sivutilaa db:n kanssa TESTFOORUMINA, siihen ku ostaa domainin, ne se on kymppi vuodessa. Mutta se on aina välillä down sitten, mutta paikka on täysin mun hallinassa mokineen kaikkineen silloin ku se on pystyssä. Ehkä sun kannattaisi entsex olla ilmaishoastaajan asiakkaana sen notta totut adminiksi foorumiin ftp:n kautta, sitten jos tarttet maksullisen hotellin, niin sulla on jo kympillä hankittu domain ja osoite pysyy samana, vaikka revit alas sen foorumin ilmaispaikasta ja siirryt maksulliseen hotelliin.

Tiuku kirjoitti:Et häviääkö ne käyttäjät ja viestit vai onnistuuko siirtyminen sujuvasti jollain pikku käyttökatkoksella?
Jos saat haltuusi tietokannan, niin saat käyttäjät ja viestit mukaasi. :)


Peetra.